Artist-Run:Praha-Brusel

16. 5. 2024 v 18 hodin 

Neformální setkání bruselské a pražské sítě alternativních uměleckých prostor, uspořádané při příležitosti návštěvy kurátora Jesse van Windenem v Praze, si klade za cíl vytvořit moment pro sdílení znalostí, zkušeností, společných problémů a způsobů, jak se s nimi vypořádat v každodenním provozu.

Cílem je zároveň propojit Prahu a Brusel prostřednictvím dvou různých sítí: Brussels Artist-run Network a nové, samotvorné, pražské sítě pod pracovním názvem Swimming Pool, která se otevírá umělcům a kulturním pracovníkům sídlícím v České republice.

Akci pořádají Česká centra a České centrum v Bruselu ve spolupráci s CSU Praha.

Moderátorka:

  • Magdaléna Michlová, teoretička kultury a socioložka, spolupodílí se na přípravě nové podcastové série pro UMA audioguideo práci v galerijních institucích

Diskutující:

  • Jesse van Winden, koordinátor Jubilee a spolu-iniciátor Brussels Artist-run Network
  • Mariana Pecháčková, kurátorka, členka a organizátorka Brussels Artist-run Network
  • SVĚTOVA 1, iniciátor nově vznikající sítě alternativních uměleckých prostor v českém kontextu Swimming Pool
  • etc. galerie, zakládající člen Swimming Pool
  • A.M. 180, zakládající člen Swimming Pool
  • Galerie 35m2, zakládající člen Swimming Pool
  • Petrohradská kolektiv, zakládající člen Swimming Pool

Brussels Artist-run Network

Iniciativa Brussels Artist-run Network vznikla v roce 2020 s cílem sdružovat bruselské umělce a kulturní pracovníky pro setkávání, výměnu informací a předávání znalostí, a to bez ohledu na jazykové zázemí (a tudíž s velmi otevřeným přístupem). Nápad vzešel od současného koordinátora Jubilee (umělci vedené platformy pro umělecký výzkum) Jesse van Windena ve spolupráci s Rob Ritzenem z Level Five (komunity provozující ateliéry pro umělce) a později na něj navázaly další samoorganizované iniciativy.

Brussels Artist-run Network buduje koalici na obranu společných hodnot: cenově dostupné a přístupné prostory pro uměleckou práci a prezentaci, vzdor proti spekulacím s nemovitostmi, boj za solidaritu, informování vlády o realitě práce umělce, tlak na tvorbu sociální politiky atd.

Síť se různými způsoby setkává, informuje, programuje a sdružuje. Aktivity zahrnují tematické rozhovory s intervencemi umělců, organizované prohlídky s návštěvou 2 až 4 různých prostor, neformální setkání a „program“ ve formě newsletteru pro sdílení veřejných momentů alternativních uměleckých prostorů.

Swimming Pool

Swimming Pool je nově vznikající síť alternativních uměleckých prostor, uměleckých iniciativ a neziskových uměleckých center v České republice, působící v oblasti současného umění. Jejím hlavním cílem je propagovat místní současnou uměleckou scénu a její aktivity, hájit zájmy neziskových uměleckých organizací a vytvářet platformu pro vzájemnou pomoc a komunikaci.

Nápad vzešel od SVĚTOVA 1, neziskového uměleckého prostoru a platformy zaměřující se na současná, queer a sociální témata. Jde o holistickou entitu vedenou umělci*umělkyněmi, která prostřednictvím výstav a veřejných programů reaguje na aktuální dění ve Světě. Není důležité jen to, co prezentujeme, ale také jak – usilujeme o to být uměleckým, vzdělávacím i výzkumným institutem.  Naším cílem je naplno se vyjádřit, dosáhnout celkové udržitelnosti a nabídnout útočiště těm, kteří*které ho potřebují.

Jesse van Winden

Jesse van Winden je kulturní organizátor a produkční žijící v Bruselu. Pracuje jako koordinátor Jubilee, umělecky řízené platformy pro umělecký výzkum, a editor Caveat, kolektivního výzkumného projektu Jubilee o udržitelnějších a vyváženějších způsobech práce ve světě umění. Je hnací silou neformální iniciativy Brussels Artist-run Network a podílí se také na dalších iniciativách jako je například State of the Arts, občanské hnutí za solidárnější společnost řízené umělci. Jako příležitostný kurátor, performer a vylepovač plakátů věří v potenciál umění jako alternativního způsobu informování a transformace.


Aktivity Centra pro současné umění Praha podporují: Ministerstvo kultury ČRHlavní město PrahaStátní fond kultury ČRMČ Praha 7 Rozvojový a podpůrčí fond GESTOR
Mediální partneři: ArtMapjlbjlt.net a artalk.cz

©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres
©Česká centra/Czech Centres

Centrum pro současné umění Praha, o. p. s. | www.fcca.cz | info@fcca.cz | CSU Praha: Zásady zpracování osobních údajů