Joanna Zylinska: Ne-lidská fotografie

21. 9. 2023 od 18 hodin

Platforma pro studium vizuální kultury Fresh Eye ve spolupráci s CSU Praha zvou na křest českého překladu knihy Ne-lidská fotografie spojený s online přednáškou autorky publikace filozofky médií Joanny Zylinské.

Žít v mediálně přesycené společnosti jednadvacátého století znamená být konstantně fotografován. Naši identitu utváří nepřetržitý proud fotografií v mobilních telefonech, tabletech a na sociálních sítích, jako je Instagram či Facebook, nemluvě o tisících bezpečnostních kamer, jež neviditelně zaznamenávají naši podobu, když procházíme centry měst, obchodními domy či letišti. Tento fotografický proces probíhá do značné míry automaticky: podléhá logice a vizi stroje.

Přednáška filozofky médií Joanny Zylinské dokládá, že fotografie pořízená člověkem – včetně vědomého pohledu do hledáčku či na LCD displej – je pouze malou součástí dění na poli fotografie, ačkoli často zastupuje fotografii jako takovou. Zylinska se však nechce přidávat k současným nářkům, že snad fotografie umírá, protože již není dostatečně autentická, či ji nahradí generativní umělá inteligence. Spíše tvrdí, že právě díky zaměření na její nelidské aspekty lze ve fotografii spatřit život.

Přednáška vychází z knihy Joanny Zylinské Ne-lidská fotografie, zmíní však také některé její současnější projekty, včetně těch vycházejících z umělecké praxe.

Joanna Zylinska je autorka, umělkyně a profesorka mediální filozofie a kritického digitálního designu na King’s College v Londýně. Napsala celou řadu knih, například AI Art: Machine Visions and Warped Dreams (Open Humanities Press, 2020) či Nonhuman Photography (MIT Press, 2017). Joanna se také věnuje experimentálnějším a kolaborativním publikačním projektům, jež jsou často založené na otevřeném přístupu. Ve vlastní umělecké praxi experimentuje s nejrůznějšími obrazovými médii. V současnosti se věnuje výzkumu percepce a kognice coby hraničních zón mezi lidskou a strojovou inteligencí a snaží se zmapovat scénáře alternativních budoucností. Její nejnovější publikací je připravovaná kniha The Perception Machine: Our Photographic Future Between the Eye and AI (MIT Press, listopad 2023).


Aktivity Centra pro současné umění Praha jsou podporovány: MKČRMagistrát hl. m. PrahyStátní fond kultury ČRMČ Praha 7 a GESTOR – ochranný svaz autorský, z. s.
Partneři: Kostka stav, s. r. o.
Mediální partneři: ArtMapjlbjlt.net a artalk.cz

foto: Zuzana Jarolimkova
foto: Zuzana Jarolimkova
foto: Zuzana Jarolimkova
foto: Zuzana Jarolimkova
foto: Zuzana Jarolimkova
foto: Zuzana Jarolimkova
foto: Zuzana Jarolimkova
foto: Zuzana Jarolimkova
foto: Zuzana Jarolimkova
foto: Zuzana JarolimkovaCentrum pro současné umění Praha, o. p. s. | www.fcca.cz | info@fcca.cz | CSU Praha: Zásady zpracování osobních údajů