Federico Campagna: Dějiny imaginace budování světa

29. 8. 2023 od 18 hodin

Hope Recycling Station ve spolupráci s Centrem pro současné umění Praha zvou na přednášku italského filozofa a spisovatele Federico Campagni.

Tématem Campagnovy přednášky, stejně jako jeho aktuálně vznikající knihy, budou dějiny imaginace budování světa ve středomořském kontextu a to, jak byla tato imaginace využívána v okamžicích velkých historických krizí. Ve svém vystoupení se zaměří na rozplývání a přesouvání identit a praxi „migrace mimo svět“, kdykoli dějiny učiní starý svět neobyvatelným. Z tohoto úhlu pohledu bude řešit také šíře položené otázky udržitelnosti života a společnosti, demokracie, technologií a videoher.

Federico Campagna přednáší intelektuální dějiny na ECAL v Lausanne, je přidruženým členem Warburgova institutu v Londýně a kritickým členem Royal Academy Schools v Londýně. Pracuje jako ředitel pro práva v britsko-americkém radikálním nakladatelství Verso a jako vedoucí redaktor v italském filozofickém nakladatelství Timeo, které spoluzaložil.

Přes dvacet let strávil v Miláně, kde působil v anarchisticko-autonomistických sítích a spoluzakládal kolektiv pouliční poezie Eveline. V roce 2007 se přestěhoval do Londýna, kde aktuálně žije. V roce 2009 navázal dlouhodobou spolupráci s italským filozofem Autonomie Francem Berardim „Bifo“. V témže roce spoluzaložil (dnes již zaniklou) vícejazyčnou platformu pro kritickou teorii Through Europe.

Získal doktorát na Royal College of Art v Londýně s prací na téma Metafyzika a metaetika v designu strategických videoher, magisterský a bakalářský titul v oboru ekonomie a managementu umění na univerzitě Bocconi v Miláně a magisterský titul v oboru kulturních studií na Goldsmiths University v Londýně.

Je moderátorem podcastu Overmorrow's Library, který vydává Centre d'Art Contemporain Genève. V roce 2022 byl rezidenčním filozofem v Muzeu současného umění Castello di Rivoli (Turín). V roce 2022 byl stipendistou Frances A Yates na Warburg Institute v Londýně.

V roce 2022 se stal laureátem ceny Premio Nazionale Frascati Filosofia Elio Matassi XIII Edizione, categoria esordiente.

Mezi Campagnovy nejnovější knihy patří Prorocká kultura: Rekreace pro dospívající (Bloomsbury: 2021), Technika a magie: Rekonstrukce reality (Bloomsbury, 2018) a Poslední noc (Zero Books, 2013).

Jeho dřívější přednášky lze zhlédnout zde:


Aktivity Centra pro současné umění Praha jsou podporovány: MKČRMagistrát hl. m. PrahyStátní fond kultury ČRMČ Praha 7 a GESTOR – ochranný svaz autorský, z. s.
Partneři: Kostka stav, s. r. o.
Mediální partneři: ArtMapjlbjlt.net a artalk.cz

foto: Klára Kusá
foto: Klára Kusá
foto: Klára Kusá
foto: Klára Kusá
foto: Klára Kusá
foto: Klára Kusá
foto: Klára Kusá
foto: Klára KusáCentrum pro současné umění Praha, o. p. s. | www.fcca.cz | info@fcca.cz | CSU Praha: Zásady zpracování osobních údajů