Debata s Fatoş Üstek

27. 11. 2024 v 19 hodin
moderátorka: Hana Janečková

Ve světě mnohačetných krizí otevírá kurátorka Fatoş Üstek téma budoucnosti uměleckých institucí a zkoumá jejich inovativní modely fungování. Důraz při tom klade na inkluzivitu, udržitelnost a odolnost. Londýnská kurátorka a autorka knihy The Art Institution of Tomorrow Fatoş  Üstek stojí za iniciativou FRANK Fair Artist Pay, která prosazuje spravedlivé ohodnocení práce v uměleckém sektoru. Ve své nové knize popisuje také změny, kterými bude muset galerijní provoz projít, aby si v budoucnu zachoval svůj společenský status a relevanci.

Fatoş Üstek je důležitým hlasem na současné umělecké scény. Působí v Londýně, je autorkou knihy The Art Institution of Tomorrow, Reinventing the Model (2023) a také kurátorkou významných výstav a bienále jako je Frieze Sculpture v Londýně a Cascading Principles Expansions within Geometry, Philosophy and Interference v Oxfordu. Byla ředitelkou Liverpool Biennial nebo Roberts Institute of Art. Kromě výstav (Fig-2 50 exhibitions 50 weeks, 2015, ICA) připravila řadu festivalů (Art Night 2017 Londýn, 11. Liverpoolské bienále, 10. Gwangju Biennial, Jižní Korea) a realizací ve veřejném prostoru (Nathan Coley, Liverpool, 2020; Do Ho Suh, Londýn, 2018-20. ). Je členkou poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého a uznávánou odbornicí i díky badatelské a publikační činnosti (Curating Companion, Blackwell, 2020). Spolu s umělkyněmi Anne Hardy a Lindsay Seers je zakladatelkou organizace FRANK Fair Artist Pay.

Akci pořádá Spolek Skutek a Společnost Jindřicha Chalupeckého ve spolupráci s CSU Praha a Galerií hlavního města Prahy.


Aktivity Centra pro současné umění Praha podporují: Ministerstvo kultury ČRHlavní město PrahaStátní fond kultury ČRMČ Praha 7 Rozvojový a podpůrčí fond GESTOR
Mediální partneři: ArtMapjlbjlt.netartalk.cz a ArtRevue

Centrum pro současné umění Praha, o. p. s. | www.fcca.cz | info@fcca.cz | CSU Praha: Zásady zpracování osobních údajů