FOAF Prague 2019: George Vasey a Hana Janečková

31. 8. 2019 od 18 hodin

přednášky George Vaseyho, kurátora londýnské Wellcome Collection, a Hany Janečkové, kurátorky, teoretičky a umělkyně, se koná v rámci akce Friend of a Friend Prague 2019

George Vasey o výstavě Oreet Ashery & Jo Spence Misbehaving Bodies

George Vasey se ve své přednášce bude zamýšlet nad výstavou Jo Spence a Oreet Ashery Misbehaving Bodies uvedené v londýnské Wellcome Collection. Zabývat se mimo jiné bude otázkou nakolik nemoc mění naše chápání identity a jak komplikujeme obsah toho, co znamená být pacient.

 

Vasey se skrz přístup Jo Spence a Oreet Ashery bude věnovat způsobům, jimiž umělkyně ztvárňují nemoc a umírání, a jak se marginální ekonomie často protínají s přístupy ke zdravotní péči. Jo Spence, významná postava reportážní fotografie, v osmdesátých letech zdokumentovala svou rakovinu prsu a její alternativní léčbu, zatímco Oreet Ashery se v mini sérii Revisiting Genesis zabývá smrtí a umíráním v digitální době a ve svém zkoumání prolíná skutečnost s fikcí.

Vasey se ve své přednášce zaměří kurátorskou stránku výstavy, na svou snahu vytvořit pro složité téma uklidňující prostředí, u něhož ztišil svůj vlastní kurátorský hlas, aby mohl pracoval s konzultanty a lidmi s životní zkušeností, čímž na výstavě vytvořil prostor pro mnoho různých hlasů.

Přednášku uvede teoretička, kurátorka, umělkyně a pedagožka (FAMU) Hana Janečková.


George Vasey je kurátor v londýnské Wellcome Collection a spisovatel. Předtím pracoval jako kurátor v Northern Gallery for Contemporary Art v Sunderland a jako pomocník kurátora na Newcastle University. V roce 2017 byl kurátorem Turnerovy ceny ve Ferens Art Gallery v Hullu. Od roku 2008 pracuje jako kurátor výstav a projektů pro komerční a veřejné instituce i instituce vedené umělci. Pravidelně vyučuje na vysokých školách ve Velké Británie a píše o současném umění. Jeho nedávné články vyšly například v časopise Art Monthly, Frieze nebo Mousse.


Friend of a Friend Prague (FOAF) je mezinárodní platforma pro prezentaci současného umění, která byla původně iniciována galeristy v polské Varšavě a je založena na galerijní spolupráci. FOAF pořádá stejnojmennou událost ve Varšavě a Berlíně, kdy zapojené galerie sdílí své výstavní prostory se zahraničními hosty a galeriemi. V roce 2019 se k projektu FOAF poprvé připojují pražské privátní a nekomerční galerie. Česká událost je zaštítěna Aliancí galerií současného umění a ve spolupráci více než dvou desítek zahraničních a domácích galerií představí výstavy a doprovodný program v řadě pražských kulturních institucích.

Více informací o akci Friend of a Friend Prague 2019 vizte na webu projektu a na facebooku

Tisková zpráva k projektu Friend of a Friend Prague 2019


Projekt Friend of a Friend Prague 2019 vznikl za podpory J&T Banka, MamaShelter a Magistrátu hl. m. Prahy

Aktivity Centra pro současné umění Praha jsou podporovány: MKČRMagistrát hl. m. PrahyStátní fond kultury ČRMČ Praha 7 
Partneři: Kostka stav, s. r. o.
Mediální partneři: ArtMapjlbjlt.netUMA: You Make Art

Jo Spence and Oreet Ashery: Misbehaving Bodies. Photo: Thomas SG > Farnetti / Wellcome Collection
Friend of a Friend Prague je mezinárodní platforma pro prezentaci současného umění

Centrum pro současné umění Praha, o. p. s. | www.fcca.cz | info@fcca.cz | CSU Praha: Zásady zpracování osobních údajů