Apparatus 2.0: Nespolehlivá knihovna
30. 5. – 29. 7. 2018
vernisáž: 29. 5. 2018

ve spolupráci s The Elizabeth Foundation for the Arts

vystavující umělci: Matěj Al-Ali, Keren Benbenisty, Tyler Coburn, David Court, Sean Fader, Kara Hearn, Zebadiah Keneally, Alena Kotzmannová, Tomáš Moravec, Freya Powell, Markéta Othová, Elisabeth Smolarz, Magda Stanová, Tomáš Svoboda, Dannielle Tegeder, Jiří Thýn

kurátorky: Tereza Jindrová, Meghana Karnik a Michelle Levy

výstava se nachází v prostorách knihovny NCSU Praha

Výstava Apparatus 2.0: Nespolehlivá knihovna, nacházející se v sídle Nadace a Centra pro současné umění Praha, je výsledkem mnohaúrovňové spolupráce mezi umělci a organizátory z Prahy a New Yorku. Výstava, situovaná do rekonstruované Knihovny NCSU, se věnuje shromažďování a utváření vědomostí o kultuře, ale i samotnému prostoru knihovny, jakožto místu určenému pro pomalé procesy kontemplace a objevování.

Apparatus 2.0: Nespolehlivá knihovna navazuje na výstavu Apparatus for a Utopian Image (21. září – 29. října 2016), která se uskutečnila v newyorském EFA Project Space a jíž iniciovali umělci Pavla Sceranková a Dušan Záhoranský ve snaze podpořit dialog mezi umělci z Prahy a New York City. Apparatus 2.0 tento zájem prohlubuje umožněním spolupráce na dálku mezi stejnými umělci a následným přivedením newyorské skupiny do Prahy, aby se zde američtí umělci v týdnu před vernisáží setkali se svými českými protějšky.

Členové každé pracovní skupiny byli vyzváni k úvaze nad svými zkušenostmi – z různých měst, a tedy i z různých kulturních podmínek – aby zjistili, jak tyto aspekty formují jejich umělecké chápání obrazů. 

Některé z otázek, které umělci položili:

  • Jak vypadá východo-západní deník minulosti?
  • Jaký smysl pro nás má decentralizovaná, nesystematická a nespolehlivá knihovna?
  • Je umělecká tvorba aparát, který nás odvádí od naší smrtelnosti?  
  • Budují se vědomosti (jako věž), nebo se dolují (z jámy)?
  • Čeho je umění řešením?

Projekt podpořil Trust for Mutual Understanding
Děkujeme Petrohradská kolektiv a Aron Antik za pomoc při realizaci výstavy

Výstavní program CSU podporují MKČRMagistrát hl. m. PrahyStátní fond kultury ČRMČ Praha 7
Mediální partneři: ArtMapjlbjlt.netUMA: You Make Art